آموزش پروتئوس جلسه اول : ایجاد پروژه و اضافه کردن کتابخانه در نرم افزار پروتئوس

اولین کار جهت استفاده از یک نرم افزار در حوزه مهندسی، ایجاد پروژه و در صورت نیاز اضافه کردن کتابخانه های مورد نیاز هست در این آموزش فرا خواهید گرفت به چه صورت در نرم افزار پروتئوس پروژه ایجاد کنید و کتابخانه های مورد نیاز خود را اضافه کنید .
learning_proteus_session_1

فهرست مطالب

فیلم آموزش ایجاد پروژه و معرفی بخش های کاربردی نرم افزار التیوم

ایجاد پروژه

ایجاد پروژه در نرم افزار پروتئوس : (مرحله اول new project )

برای اینکه ساختار پروژه و روند کاری که می کنیم خروجی مشخص داشته باشد تصمیم گرفتیم در مدار تقویت کننده میکروفن خازنی را به عنوان پروژه تعریف کرده و مراحل طراحی ، وساخت اش را ادامه بدهیم . 
برای شبیه سازی مدارمیکروفون خازنی ، از نرم افزار پروتئوس استفاده می کنیم. برای ایجاد پروژه، گزینه New Project را انتخاب می کنیم.

مرحله دوم تنظیم نام و محل ذخیره پروژه :

در گام بعدی اسم و آدرس دلخواه پروژه را تعریف می کنیم. بهتر است از ابتدا در نام گذاری و پوشه بندی پروژه ها ، دقت کنیم تا بعدا دسترسی به پوشه ها راحت تر باشد.
آدرس دهی محل ذخیره
ایجاد شماتیک

مرحله سوم تنظیم صفحه یا ساختار شماتیک :

در مرحله بعد، صفحه شماتیکی که قرار است در پروتئوس  شبیه سازی کنیم را ایجاد می کنیم و تنظیمات آن را روی default قرار می دهیم.

مرحله چهارم فعال یا غیر فعال کردن اضافه شدن محیط pcb نرم افزار پروتئوس :

از آنجاییکه قصد نداریم در نرم­ افزار پروتئوس، pcb مدار را بکشیم، به این محیط نیازی نیست و ایجاد نمی کنیم.
ایجاد pcb
نمایش کتابخانه

محیط شبیه سازی نرم افزار پروتئوس :

در هر کدام  ازحالت های selection یا component موجود در نوار ابزار سمت چپ صفحه ی بازشده، با انتخاب گزینه P کتابخانه پروتئوس باز می شود.

دانلود کتابخانه های نرم افزار پروتئوس :

 در صورت نیاز به اضافه کردن کتابخانه در شبیه ساز Proteus (به عنوان مثال برای قطعه میکروفون) می بایست کتابخانه مدنظر را دانلود کنیم (کتابخانه پروتئوس میکروفون درقسمت محصولات دانلودی سایت آلیا تهیه شده است).
کتابخانه پروتیوس سایت آلیا

اضافه کردن کتابخانه به پروتئوس

سپس به محل نصب نرم افزار (پیش فرض C/Programe files/ Labcenter Electronics/Proteus 8 professional/DATA/LIBRARY) رفته و محتویات پوشه model و Library کتابخانه دانلود شده را در داخل پوشه هایی به همین اسم در محل نصب کپی می کنیم. نرم افزار Proteus حتما باید موقع نصب کتابخانه بسته باشد.
انتقال کتابخانه
انتقال کتابخانه
انتقال کتابخانه
با جستجو کردن کلمه Microphone در کتابخانه پروتئوس، میبینیم که میکروفون به لیست اضافه شده است. 
انتخاب کتابخانه میکروفون خازنی
باگ میکروفون خازنی
با توجه به مشکلی که این قطعه دارد، قبل از اجرا کردن مدار شبیه سازی شده حتما ذخیره کنیم چون در صورت توقف اجرا، نرم افزار ارور داده وخارج می شود.
 

مطالبــــ وبلاگ

آموزش مدارات کاربردی
آلیا الکترونیک

مدار تستر اپتوکوپلر (pc817)

اپتو کوپلر pc817 یکی از پر کاربردترین قطعات الکترونیکی هست، که در سیستم های الکترونیکی استفاده می شود در این مقاله در ابتدا با اپتور کوپلر آشنا می شوید و سپس مدار تست اپتو pc817 را فراخواهید گرفت در پایان می توانید کلیه مدارات و نقشه های مورد نیاز را تهیه کنید.

ادامه مطلب »

دیدگاهای مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اینستاگرم یوتیوب واتس آپ واتس آپ تلگرام