فوت پرینت (footprint)چیست ؟

زمانی که می خواهیم برای  طراحی یک مدار الکترونیکی  از نرم افزار  التیوم  (ALTIUM) استفاده کنیم  با مبحثی تحت عنوان فوت پرینت  یا  کتابخانه آشنا می شویم . در این پست برای شما توضیح میدهیم فوت پرینت(footprint) چیست و چه کاربردهایی دارد .
what_is_footprint

فهرست مطالب

طراحی سیستم الکترونیکی

طراحی سیستم های الکترونیکی (پیاده سازی ایده های نوآوارنه و خلاقانه)

AVR - ARM -ALTIUM

جهت برون سپاری و اجرای صفر تا صد طرح ها و ایده ها خود و دریافت تمامی اطلاعات فنی در انتهای پروژه با آلیا الکترونیک در ارتباط باشید. 

کتابخانه نرم افزارالتیوم چیست ؟

اگر تصمیم گرفته اید که طراحی خود را با نرم افزار التیوم انجام بدهید قطعا بعد از نصبو شروع به کار طراحی در همان ابتدا با پارامتری تخت عنوان کتابخانه مواجح خواهید شد ، خب منظور از کتابخانه نرم افزار التیوم چیست؟
کتابخانه های یک پارچه یا Integrated Libraries در واقع مدل قطعه مورد نظر جهت استفاده در طراحی می باشد . 
هر طرح الکترونیکی اصولا از دوقسمت تشکیل شده است (راجب طرح هایی که با اصول مهندسی طراحی می شوند صحبت میکنم خلاف این ها هم شدنی هست . )  
1- شماتیک 
2- pcb  یا برد مدارچاپی
خب پس زمانی ما می خواهیم کتابخانه قطعه مورد نظر را استفاده کنیم قطعا کتابخانه هم باید هر دو بخش طراحی را پوشش بدهد پس هر کتابخانه (یا مدل قطعه جهت استفاده در طراحی ) از دو قسمتک تشکیل شده است . 
1-  schematic library که در واقع کتابخانه شماتیک قطعه مورد نظر می باشد و با فرمت (*. SchLib) در نرم افزار التیوم شناخته میشود .
2-PCB Library  یا فوت پرینت قطعه مورد نظر می باشد. که در نرم افزار التیوم با فرمت(*. pcbLib) شناخته می شود .
نکته : ** زمانی که یک کتابخانه برای نرم افزار التیوم دانلود می کنید ، با فرمت (.IntLib)  مواجح می شوید که در واقع فرمت کتابخانه یکپارچه نرم افزار التیوم می باشد ودر صورت ادیت کتابخانه که در جلسات آینده آموزش داده می شود با  دو بخش معرفی شده مواجح خواهید شد .
 
 

جهت دانلود آخرین ورژن نرم افزار التیوم  کلیک کنید .

فوت پرینت (footprint ) چیست ؟

فوت پرینت  چیست ؟ فوت پرینت در واقع  موقعیت یا مکان پایه قطعات در روی برد مدار چاپی می باشد . که در عمل میشه فرمت شناسایی قطعه یا قطعات مورد نیاز جهت طراحی برد مدار چاپی در نرم افزار التیوم .

منظور از footprint -3d چیست ؟

اگر فوت پرینت ها دارای فرمت 3d  یا سه بعدی از همان قطعه باشند ، فوت پرینت3d  (footprint3d ) شناخته می شوند . که وجود شکل سه بعدی ضروری نمیباشد. اما دارای ویژگی های مثبتی می باشد که عبارتند از : 
1- نمای کلی طرح با نمونه مونتاژ شده (در صورت درست بودن شکل یه بعدی ) مشابه می باشد . 
2- در هنگام طراحی میشود جایگذاری و چیدمان به صورت کامل بررسی شود . 
3- مختصات دقیق برد مدار چاپی قبل از چاپ و مونتاژ قابل مساحبه و مشاهده می باشد . 

کتابخانه های فوت پرینت  دارای شکل سه بعدی نرم افزار التیوم را از اینجا دانلود کنید .

کتابخانه های مورد نیاز را چه جوری تهیه کنیم ؟

در زمان شروع به طراحی قطعا با این چالش روبرو می شوید که کتابخانه های مورد  نیاز را به چه روش های می شود تهیه کرد یا اگر قطعه ای در طراحی می خواهیم اتسفاده کنیم و کتابخانه اش را نداریم راه حل چیست ؟ 
1- استفاده از قطعات با تعداد پین مشایه یا پکیج مشابه پیشنهاد میشه  قبل از این کار مقاله  چرا نباید از کتابخانه قطعات مشابه استفاده کنیم را مطالعه کنید .
2- طراحی کتابخانه قطعه مورد نظر  آموزش چگونه فوت پرینت قطعه مورد نظر را طراحی کنیم را مشاهده کیند 
3- استفاده از کتابخانه های آماده 

به خانواده آلیا در اینستاگرام بپیوندید

دوره های رایگان آموزش نرم افزار التیوم را اینجا مشاهده کنید. 

مطالبــــ وبلاگ

آموزش مدارات کاربردی
آلیا الکترونیک

مدار تستر اپتوکوپلر (pc817)

اپتو کوپلر pc817 یکی از پر کاربردترین قطعات الکترونیکی هست، که در سیستم های الکترونیکی استفاده می شود در این مقاله در ابتدا با اپتور کوپلر آشنا می شوید و سپس مدار تست اپتو pc817 را فراخواهید گرفت در پایان می توانید کلیه مدارات و نقشه های مورد نیاز را تهیه کنید.

ادامه مطلب »

دیدگاهای مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اینستاگرم یوتیوب واتس آپ واتس آپ تلگرام